Planin aktiivi Fatima Hassouneh tapettiin Gazassa
Fatima Hassouneh, 24-vuotias palestiinalainen kuvajournalisti ja nuorten puolestapuhuja, sai surmansa huhtikuussa perheensä kanssa Israelin ilmaiskussa, joka kohdistui heidän kotiinsa Gazassa.
Fatima oli lahjakas valokuvaaja, joka kertoi rohkeasti Gazan jokapäiväisestä elämästä ja julkaisi töitään Guardianissa sekä muissa tiedotusvälineissä. Hän osallistui aiemmin Planin nuorten She leads -ohjelmaan.
Kun tammikuussa ilmoitettiin väliaikaisesta tulitauosta, hän suhtautui tulevaisuuteen toiveikkaasti ja odotti innolla, että saisi viettää enemmän aikaa sulhasensa kanssa.
”Odotan innolla elämääni sodan jälkeen ja olen varma, että kauniita asioita tapahtuu”, hän sanoi.
”Fatima on ollut inspiraation lähde meille kaikille Plan Internationalissa”, sanoo Planin maailmanlaajuisen humanitaarisen avun johtaja Unni Krishnan.
”Pelottoman tarinankerronnan ja vankkumattoman rohkeutensa kautta hän avasi maailmalle näkymän sodan inhimilliseen hintaan – ja Gazan sydämeen. Emme oppineet tuntemaan Fatimaa vain voimakkaana äänenä, vaan myös ihmisenä, joka on täynnä rakkautta elämää, taidetta ja ennen kaikkea Gazan kansaa kohtaan. Hänen perintönsä meille ei katoa.”
Unni Krishnan kertoo, että Fatima osoitti konfliktin aikana poikkeuksellista sitkeyttä. Päivittäisen selviytymistaistelun keskelläkin hän oli periksiantamaton nuorten lähettiläs.
“Viime vuonna Plan Internationalin Still We Dream -raporttiin kirjoittamassaan artikkelissa Fatima esitti maailmalle kysymyksen, joka on kaikunut meissä siitä lähtien. Hän kysyi, emmekö ole ihmisiä, aivan kuten tekin. Olemme järkyttyneitä ja ajatuksemme ovat hänen eloonjääneiden perheenjäsentensä, ystäviensä ja läheistensä kanssa.”
Fatima työsti ennen kuolemaansa valokuvasarjaa yhden nuoren naisen päivästä Gazassa lyhytaikaisen tulitauon aikana. Hän kirjoitti, että ”monet lapset kantavat ikäänsä raskaampaa taakkaa aikana, jolloin heidän pitäisi olla kouluissa tai leikkikentillä”.
Fatima pohdiskeli myös sitä, ettei mikään ole kauniimpaa kuin kotiinpaluu. Siitäkin huolimatta, että matka kotiin on ollut pitkä, hidas ja täynnä vastoinkäymisiä.
Plan International vaatii Fatiman muistoksi edelleen pysyvää, välitöntä ja ehdotonta tulitaukoa Gazaan. Gazan saarto on purettava ja humanitaaristen avustustyöntekijöiden sekä avustustarvikkeiden esteetön pääsy alueelle on taattava.