Plan International Suomen humanitaarinen työ

Turvaamme koulutuksen ja ravinnon myös kriiseissä

Ilmastokriisi ja konfliktit lisäävät humanitaarisen avun tarvetta eri puolilla maailmaa. Pitkittyneissä kriiseissä ja katastrofeissa lapset ja erityisesti tytöt tarvitsevat tukea.

Lapset hyppivät narua Mosambikissa.

Plan International Suomen humanitaarinen työ keskittyy lasten ja heidän perheidensä auttamiseen. Tavoitteemme on turvata kriisin keskellä elävien lasten, erityisesti tyttöjen, sekä vammaisten lasten ja nuorten koulunkäynti, ravitsemus ja hyvinvointi. Parannamme lasten elämää erityisesti pitkittyneissä kriiseissä, joissa avuntarve jatkuu usein vuosien ajan.  

Työskentelemme yhdessä paikallisten yhteisöjen, kumppanijärjestöjen ja viranomaisten kanssa. Työtämme ohjaavat yhteisöjen omat tarpeet, humanitaarisen työn periaatteet ja universaalit ihmisoikeudet. Humanitaarista työtämme tukevat Suomen ulkoministeriö, Euroopan unioni, YK ja lahjoittajamme. 

Edistämme varhaiskasvatusta ja lasten pääsyä kouluun 

Koulutus on tutkitusti paras tapa katkaista köyhyyden kierre ja rakentaa kestävämpiä yhteisöjä.

Kriiseissä ja konflikteissa lasten ja erityisesti tyttöjen pääsy kouluun ja varhaiskasvatukseen usein kuitenkin keskeytyy. Jotta tyttöjen tulevaisuus ei vaarantuisi, edistämme lasten koulunkäyntiä ja varhaiskasvatusta Mosambikissa, Etiopiassa ja Nigeriassa.

Nuori tyttö seisoo hämärässä huoneessa ja katsoo valoisasta ikkunasta ulos.

Mosambik

Mosambikissa parannamme konfliktin keskellä elävien ja haavoittuvimmassa asemassa olevien lasten suojelua ja koulutusta. Tarjoamme koulun ulkopuolella oleville lapsille epävirallista opetusta Mosambikin nopeutetun oppimisen ohjelman avulla ja tuemme lasten siirtymistä takaisin viralliseen koulutusjärjestelmään. Turvattomimmilla alueilla järjestämme koulutusta esimerkiksi paikasta toiseen liikkuvien opettajien kanssa.

Tarjoamme mielenterveys- ja psykososiaalista tukea haavoittuvimmille lapsille, kuten ilman huoltajaa oleville, aseellisiin ryhmiin värvätyille sekä sukupuolistunutta väkivaltaa kokeneille lapsille. Työskentelemme Euroopan Unionin tuella Cabo Delgadon ja Nampulan maakunnissa. Kaksivuotisen hankkeen (2026–2028) muita kumppaneita ovat Helpcode, Save the Children ja PROMURA.

Etiopia

Etiopiassa parannamme Euroopan unionin tuella lastensuojelua ja lasten mahdollisuuksia päästä laadukkaaseen varhaiskasvatukseen. Kolme vuotta kestäneen PATHS-hankkeen (2022–2026) tavoitteena oli saada lapset varhaiskasvatukseen ja tukea koulun aloitusta sekä vähentää koulupudokkuutta.

Työskentelimme konfliktin koettelemilla alueilla Pohjois-Etiopiassa Tigrayssa, Afarissa ja Amharassa. Toteutimme hankkeen yhdessä YK:n lastenapujärjestö Unicefin ja YK:n alaisen Maailman ruokaohjelman WFP:n kanssa.

Tyttöjä Nigeriassa Planin koulureppujen kanssa.

Työskentelemme Etiopiassa myös Suomen ulkoministeriön tuella. Vahvistamme kriiseistä kärsivien lasten, nuorten ja perheiden selviytymistä ja hyvinvointia Amharan alueella. Parannamme perheiden ruokaturvaa ja ravitsemusta sekä tuemme puhtaan veden ja sanitaation saatavuutta sekä hygieniaa.

Kiinnitämme erityistä huomiota tyttöihin, vammaisiin lapsiin ja muihin erityisen haavoittuvassa asemassa oleviin ryhmiin. Lisäämme tietoa hygieniasta ja tuemme kriisin keskellä elävien tyttöjen mahdollisuuksia huolehtia kuukautisterveydestään. Tavoitteena on, että lapset, nuoret ja heidän perheensä ovat paremmin suojattuja kriisien vaikutuksilta ja selviytyvät niistä paremmin.

Ulkoministeriön tukema työmme kestää tammikuusta joulukuuhun 2026.

Nigeria

Tuemme konfliktin keskellä eläviä lapsia ja nuoria Nigeriassa Bornon osavaltiossa. Haluamme varmistaa, että myös vaikeasti tavoitettavissa yhteisöissä asuvat 10–18-vuotiaat lapset voivat saada laadukasta, yhdenvertaista ja turvallista koulutusta.

Yhdessä paikallisten kumppaneiden kanssa tuemme lapsia ja nuoria kuromaan kiinni opintojaan, koulutamme opettajia osallistavissa opetusmenetelmissä ja kunnostamme kouluja kestämään ilmastokriisin vaikutuksia. Kunnostamme lisäksi esteettömiä ja turvallisia käymälöitä ja muita sanitaattitiloja.

Euroopan Unionin tukeman kaksivuotisen (2026–2028) työn aikana tarjoamme lapsille myös psykososiaalista tukea sekä vahvistamme keinoja ehkäistä ja tunnistaa lapsiin kohdistuvaa väkivaltaa ja muuta kaltoinkohtelua.

Humanitaarinen työmme

Autamme lapsia kriiseissä ja katastrofeissa

Kriiseissä lasten ja heidän perheidensä elämä järkkyy. Nopea humanitaarinen apu voi pelastaa henkiä. Erityisen haavoittuvassa asemassa ovat tytöt ja nuoret naiset.

Planin humanitaarinen työntekijä Manu Konu pakolaisleirillä Burkina Fasossa.
Planin humanitaarinen työntekijä Manu Konu pakolaisleirillä Burkina Fasossa.