Planin tyttöpalkinto tulee jälleen – ehdota palkinnon saajaa
Planin tyttöpalkinto tulee jälleen – ehdota palkinnon saajaa
Planin tyttöpalkinto myönnetään ensi syksynä toista kertaa merkittävälle tyttöjen oikeuksien puolustajalle. Plan palkitsee kansainvälisen tyttöjen päivän alla lokakuussa henkilön tai organisaation, joka edistää innostavalla ja tuloksekkaalla tavalla tasa-arvoa. Viime vuonna palkinnon voitti Mimmit koodaa -hanke, joka vauhdittaa naisten työllistymistä teknologia-alalle.
Kuka tahansa saa ehdottaa Planin tyttöpalkinnon voittajaa. Planin raati nimeää ehdokkaista finalistit. Voittajan valitsee riippumaton tuomaristo, jonka jäsenet edistävät yhteiskunnan eri aloilla ihmisoikeuksia ja sukupuolten tasa-arvoa. Tuomaristoa johtaa tänä vuonna yrittäjä ja somevaikuttaja Sointu Borg.
”Viime vuonna saimme runsaasti upeita ehdotuksia ensimmäisen Planin tyttöpalkinnon voittajaksi. Se osoittaa, että tasa-arvon puolustajia arvostetaan. Tyttöjen oikeuksien puolustaminen on tänä päivänä tärkeämpää kuin koskaan, ja nyt on jälleen aika nostaa esiin ne, jotka tekevät muutosta todeksi. Nyt jokaisella on mahdollisuus ehdottaa omaa suosikkiaan”, Planin yritysyhteistyön päällikkö Baharak Bashmani sanoo.
Ehdokasasettelu on auki kesän ajan.
Plan etsii myös yrityskumppaneita mukaan toteuttamaan upeaa palkintojuhlaa ja pitämään tasa-arvoa esillä.
”Yritysyhteistyökumppanit ovat meille ensiarvoisen tärkeitä. Heidän tuellaan voimme tuoda tyttöjen oikeudet ja tasa-arvotyön laajempaan tietoisuuteen. Planin tyttöpalkinto tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden olla mukana rakentamassa tasa-arvoisempaa tulevaisuutta. Yritykset saavat palkinnon kautta laajaa näkyvyyttä sekä mahdollisuuden osallistua inspiroivaan tapahtumaan paikan päällä”, Bashmani sanoo.
Mikäli yrityksesi haluaa olla mukana tukemassa Planin työtä tyttöjen oikeuksien puolesta, olethan yhteydessä: baharak.bashmani@plan-international.org