

Plan-lehti1/2025
Planin työn tulokset 2024
Apua 43 miljoonalle lapselle ja muut työmme tulokset Tyttöjen oikeudet todeksiPojat tahtovat tasa-arvoa
Yunus, 26, murtaa Ugandassa haitallisia sukupuolirooleja. Yunus näyttää uudenlaisen miehen malliaKirjailija Irene Zidan:
”Liian moni ei osaa nähdä palestiinalaisia tavallisina tuntevina ihmisinä” Kaunis, rakas GazaIrakista paennut Hajir:
”Suomalaisten ystävien saaminen vaati kovaa työtä” Hajir oppii suomea pikavauhtia: ”En halunnut olla toimeton”
Plan-lehti 4/2024
Tuija Pehkonen: ”Minun oli potkittava naiseuden ahdasta boksia isommaksi”
Toimittaja ja juontaja Tuija Pehkonen haluaa murtaa tytöille ja naisille asetettuja rajoja. Ei tarvitse olla sievä, kiltti ja hiljaa.

Plan-lehti 2/2024
”Kuppi menee nurin” – nuoret osoittivat mieltään kuukautissyrjintää vastaan
Planin nuoret aktivistit vaativat avointa puhetta kuukautisista historian ensimmäisellä Menkkamarssilla.

Plan-lehti 2/2023
Pojat puolustamaan tyttöjen oikeuksia
Planin lastenhallituksen puheenjohtaja Anton Syväluoma haluaa, että lapset ja nuoret saavat äänensä kuuluviin. Hänestä myös poikien on tärkeää puhua tyttöjen oikeuksista.

Plan-lehti 4/2022
Tyttöjen päivä 11.10. näkyi sadalla paikkakunnalla ympäri Suomea
Vapaaehtoiset tyttöjen päivän koordinaattorimme järjestivät monipuolisia tapahtumia muun muassa Tampereella, Helsingissä, Oulussa, Kouvolassa, Kirkkonummella, Porissa ja Vaasassa. Sata kirjastoa osallistui tyttöjen päivän juhlintaan.