Alla näet hakuasi vastaavat sisällöt. Mikäli et löytänyt etsimääsi, tutustu usein kysyttyihin kysymyksiin tai ota yhteyttä.


Alla näet hakuasi vastaavat sisällöt. Mikäli et löytänyt etsimääsi, tutustu usein kysyttyihin kysymyksiin tai ota yhteyttä.
Artikkelit, 29.6.2021
14-vuotias Worke asuu perheensä kanssa pakolaisleirillä. He pakenivat sinne, kun levottomuudet alkoivat Etiopian Tigrayssa. Tyttöjen elämää leireillä hankaloittaa se, ettei kuukautisterveydestä huolehtimiseen ole juurikaan mahdollisuuksia.
14-vuotias Worke on asunut perheensä kanssa seitsemän viime kuukautta pakolaissuojassa, jonne he pakenivat, kun taistelut puhkesivat Tigrayssa viime marraskuussa.
Tigrayn alueen kriisillä on ollut suuri vaikutus lasten ja perheiden elämään. Lähes 2 miljoonaa ihmistä on joutunut pakenemaan konfliktin takia, osa maan sisäisiksi pakolaisiksi ja osa rajan yli Sudaniin. Noin 5,2 miljoonaa ihmistä on avun tarpeessa. Tällä hetkellä 350 000 ihmistä on katastrofaalisessa tilanteessa, ja miljoonia uhkaa nälänhätä.
Kun Worke saapui leirille, hän sai pakkauksen, jossa oli terveyssiteitä ja hygieniatuotteita, mutta nyt siteet ovat loppuneet.
“En tiedä, mitä tekisin. Minulla ei ole rahaa, joten en voi ostaa siteitä. Ehkä teen vanhoista vaatteistani kuukautissuojia.”
Kuukautisterveydestä huolehtiminen on suuri haaste pakolaisleireillä asuville tytöille. Heillä ei ole varaa hankkia terveyssiteitä, saippuaa eikä vaatteita, joten henkilökohtaisesta hygieniasta huolehtiminen on hankalaa.
Kuukautisista puhuminen on tabu, ja vain harva tyttö ja nainen on saanut seksuaaliterveyskasvatusta tai tietoa oikeuksistaan. Monet uskovat yhä, että tyttö on valmis menemään naimisiin, kun hänen kuukautisensa alkavat.
“Koska emme ole saaneet seksuaaliterveysopetusta, useimmat tytöt ovat häpeissään, kun kuukautiset alkavat. Koulunkäyntiään voivat jatkaa vain ne tytöt, jotka pystyvät hankkimaan terveyssiteitä. Lopuilla ei ole siihen mahdollisuutta”, Worke sanoo.
Työskentelemme Tigrayn, Amharan ja Afarin pakolaisleireillä Etiopiassa parantaaksemme leireillä asuvien perheiden elinolosuhteita ja edistääksemme lasten oikeuksia. Olemme myös jakaneet tuhansille tytöille kuukautistarvikkeita.
“Tällä hetkellä tytöt tarvitsevat myös kuukautistarvikkeita ruoka-avun lisänä”, Worke sanoo.
Pakolaisleireillä tytöt ja naiset elävät tungoksessa, jossa on vain vähän yksityisyyttä, eikä heillä ole mahdollisuutta hankkia tuloja. Hygieniapakkaukset edistävät tyttöjen ja naisten terveyttä sekä hygieniasta huolehtimista, ja ne parantavat myös heidän itsearvostustaan ja henkistä hyvinvointiaan.
28. toukokuuta vietetään kansainvälistä kuukautispäivää. Noin puolella maailman väestöstä on kuukautiset. Silti kuukautissyrjintä ja kuukautisköyhyys rajoittavat tyttöjen elämää ja koulunkäyntiä ympäri maailmaa.
Jokaisen on voitava elää ihmisarvoista elämää ja käydä koulua kuukautisista riippumatta. Puolusta kanssamme tasa-arvoa ja auta lopettamaan kuukautissyrjintä.
Kuukautiset eivät saa rajoittaa elämää. Tyttösponssina edistät tyttöjen koulutusta ja kuukautisterveyttä, jotta kuukautissyrjintä jää historiaan.
Liity tyttöjen säännölliseksi tukijaksi jo tänään.
Uutiskirjeemme tilaajana kuulet ensimmäisten joukossa työstämme kuukautissyrjinnän lopettamiseksi sekä muista ajankohtaisista tyttöjen oikeuksiin liittyvistä uutisista.
Tytöillä on oikeus käydä koulua ja elää täyttä elämää, myös kuukautisten aikana. On aika rakentaa kaikille tasa-arvoinen maailma. Oletko mukana?
Tule mukaanVuodessa lasten elämä Ukrainassa on järkkynyt perustuksiaan myöten, eikä tuholle näy loppua. Tavallinen arki on muuttunut hädäksi. Lahjoittamalla sinä autat.
Lahjoita hätäapuunTavoitteenamme on maailma, jossa kaikkien lasten oikeudet ja tasa-arvo toteutuvat. Edistä oikeudenmukaista maailmaa kanssamme vapaaehtoisena.
Ryhdy vapaaehtoiseksi