Alla näet hakuasi vastaavat sisällöt. Mikäli et löytänyt etsimääsi, tutustu usein kysyttyihin kysymyksiin tai ota yhteyttä.

Alla näet hakuasi vastaavat sisällöt. Mikäli et löytänyt etsimääsi, tutustu usein kysyttyihin kysymyksiin tai ota yhteyttä.
Kuukautispäivä 28.5.
Kaikilla on oikeus käydä koulua ja elää täyttä elämää, myös kuukautisten aikana. On aika puolustaa tasa-arvoa – oletko mukana?
Tiesitkö, että monet tytöt eivät voi kuukautisten aikana käydä koulua tai osallistua yhteisöjensä normaaliin arkeen? Kuukautissuojien puute ja haitalliset kuukautisstigmat rajoittavat tyttöjen elämää ympäri maailmaa. Ihmiset, joilla on kuukautiset, kohtaavat häpeää ja eristämistä.
Me haluamme tähän muutoksen. Kuukautiset eivät ole syy syrjiä vaan yhdistävät satoja miljoonia ihmisiä.
Kansainvälistä kuukautispäivää vietetään joka vuosi 28.5. Niin kuukautispäivänä kuin vuoden jokaisena päivänä me nostamme esiin kuukautisköyhyyden ja kuukautissyrjinnän vaikutuksia ja vaadimme kaikille tasa-arvoista kohtelua.
Tytöt ja tasa-arvo tarvitsevat liittolaisia. Oletko sinä mukana? Planin Tyttösponssi-kuukausilahjoittajana tuet tyttöjen oikeuksien toteutumista ja tyttöjen koulunkäyntiä, myös kuukautisten aikana.
Tyttösponssi-kuukausilahjoittajana tuet tyttöjen koulunkäyntiä ja autat nujertamaan kuukautishäpeää. Lahjoituksesi avulla työskentelemme kuukautissyrjinnän lopettamiseksi ja tasa-arvon edistämiseksi mm. Ugandassa, Etiopiassa, Mosambikissa, Laosissa, Myanmarissa ja Zimbabwessa. Sinun tuellasi me:
Tytöt ympäri maailmaa eivät voi käydä koulua kuukautisten aikana, koska heillä ei ole varaa kuukautissuojiin, eikä kouluissa ole kunnollisia vessoja tai vesipisteitä. Useammasta kuin joka kolmannesta maailman koulusta puuttuu puhdas ja turvallinen vessa.
Tytöt joutuvat jäämään kotiin vuotopäivien ajaksi kuukautissuojien ja peseytymismahdollisuuksien puutteen takia. Kuukautisten takia menetetyt koulupäivät johtavat ajan kuluessa siihen, että tytöt jäävät opinnoissaan jälkeen tai joutuvat jättämään koulunsa kesken.
Tue koulutusta
Kuukautismyytit ja puutteellinen tieto johtavat häpäisemiseen ja eristämiseen. Joissakin maissa ajatellaan, että tyttö on epäpuhdas kuukautisten aikana. Siksi tytöt saatetaan eristää yhteisöjensä normaalista arjesta kuukautisten ajaksi.
Tiedonpuute kuukautisista aiheuttaa ahdistusta ja häpeää. Monissa maissa tytöt eivät tiedä kuukautisista mitään ennen ensimmäisiä kuukautisiaan.
Tyttösponssi-kuukausilahjoittajana autat meitä purkamaan haitallisia kuukautisstigmoja.
Tule mukaan
Kuukautiset eivät lopu kriisien ajaksi. Keskellä sotaa elävien tai pakolaisiksi joutuneiden on kuitenkin hyvin vaikeaa huolehtia kuukautisterveydestään, peseytyä ja saada kuukautissuojia.
Konfliktialueilla ja pakolaisleireillä ei usein ole juoksevaa vettä, ja ilman vettä kuukautisten kanssa eläminen on vaikeaa. Kun rahasta on muutenkin pulaa, kuukautissuojia ei ole useinkaan mahdollista hankkia.
Tue tyttöjä kriiseissä