Artikkelit, 23.7.2021

“Haluan olla tytöille esimerkki naisjohtajasta”

20-vuotias ecuadorilainen Nataly oppi Planin hankkeen avulla puhumaan tasa-arvosta yhteisöissä. Nyt hän on tytöille roolimalli nuoresta naisesta, joka uskaltaa saada äänensä kuuluviin.

“Kun kävin ensimmäistä kertaa syrjäisissä yhteisöissä, huomasin, että tyttöjen suurin tavoite oli tulla äideiksi. Olen halunnut näyttää esimerkkiä siitä, ettei tyttöjen haaveiden tarvitse liittyä vain perheeseen”, sanoo 20-vuotias ecuadorilainen Nataly.

Nataly on ollut mukana hankkeessamme, jossa hän on päässyt kertomaan lasten oikeuksista, sukupuolten tasa-arvosta ja koulutuksen tärkeydestä syrjäisissä maaseutujen yhteisöissä Cayamben alueella Ecuadorissa. Samalla hän on oppinut johtajuutta ja esiintymistä.

“Meille opetettiin, kuinka puhumme yhteisöissä oikeuksista, tasa-arvosta ja muista tärkeistä asioista. Viihdyn johtajan roolissa ja haluan vaikuttaa asioihin, koska olen nähnyt paljon epätasa-arvoa”, Nataly kertoo.

“Olen päättänyt opiskella sosiologiaa, jotta voin vaikuttaa syrjäseutujen tyttöjen asemaan. Haluaisin, että he voivat jatkaa opiskeluaan ja että heidän oikeutensa toteutuisivat.”

Stereotypiat tytöistä

Nataly on osallistunut Planin järjestämiin viestinnän ja kirjoittamisen työpajoihin, joissa hän on oppinut luomaan sisältöjä verkossa ja kirjoittamaan tasa-arvosta. Nyt hän ylläpitää Facebookissa ja Instagramissa Planin perustamaa Movimiento Por Ser Niña -sivua, jossa nuoret keskustelevat ja jakavat tietoa sukupuolten tasa-arvosta.

“Voimme jakaa sosiaalisen median avulla tietoa sukupuolittuneesta väkivallasta. Voimme samalla muuttaa yleistä käsityksiä sukupuolesta. Usein ajatellaan, että me tytöt olemme heikkoja ja että meidän täytyisi olla hiljaa”, Nataly sanoo.

Nataly ylläpitää sosiaalisessa mediassa sivuja, joissa nuoret voivat keskustella ja jakaa tietoa tasa-arvosta.

Planin koulutuksen jälkeen Nataly on halunnut muuttaa sukupuoleen liittyviä kahlitsevia käsityksiä myös omassa yhteisössään.   

“Olen ymmärtänyt, että voidakseni vaikuttaa ihmisiin minun täytyy ilmaista itseäni paremmin. Planin ansiosta olen oppinut puhumaan ihmisille”, Nataly kertoo.

“Isäni on jo muuttanut käyttäytymistään kotona. Hän ei enää ajattele, että naisten tulisi palvella miehiä. Nyt isäni ymmärtää, kuinka paljon äitini on tehnyt työtä, kun hän on hoitanut oman työnsä lisäksi myös kotityöt. Isäni ottaa nyt omalta osaltaan vastuuta kodista. Hänet voi jo nähdä siivoamassa ja tekemässä ruokaa.”

Tytöt tahtoo tasa-arvoa – tahdo sinäkin!

Tytöt tahtoo tasa-arvoa

Tytöt ympäri maailmaa tahtovat vain yhtä asiaa: oikeuksiensa toteutumista. Tue tyttöjen tahtoa ja tule mukaan puolustamaan tyttöjen oikeuksia.

Tue tyttöjä
Gazan siviilejä on suojeltava.

Hätäapua lapsille

Lahjoittamalla Planin hätäapurahastoon sinä olet mukana viemässä apua sinne, missä tarve on suurin. Hätäapulahjoittajien avulla voimme auttaa nopeasti kriiseissä ja katastrofeissa, esimerkiksi Ukrainassa ja Gazassa

Lahjoita hätäapuun
Planin vapaaehtoisia ja työntekijöitä seisoo portailla siniset nauhat kaulassaan.

Vaikuta vapaaehtoisena

Tavoitteenamme on maailma, jossa kaikkien lasten oikeudet ja tasa-arvo toteutuvat. Edistä oikeudenmukaista maailmaa kanssamme vapaaehtoisena.

Ryhdy vapaaehtoiseksi
Plan International
Lausunnot, 4.3.2026

Lausunto kotihoidon ja yksityisen hoidon tuesta annetun lain muuttamisesta

Plan International Suomi ja Osaava nuori äiti -hanke eivät puolla lakiesitystä. Katsomme, että esitys lisää perheköyhyyttä ja eriarvoisuutta, heikentää nuorten maahan muuttaneiden äitien asemaa, vaarantaa lapsen edun toteutumisen ja on vaikuttavuudeltaan epävarma suhteessa sille asetettuihin tavoitteisiin.
Elisa Malik puolustaa tyttöjen oikeuksia.
Artikkelit, 27.2.2026

Elisa Malik: ”Tahdon, että tytöt uskaltavat haaveilla”

Sisällöntuottaja ja vaikuttaja Elisa Malik tahtoo, että kaikki tytöt pääsevät kouluun ja voivat haaveilla. Hän haluaa tuoda somessa näkyviin nepalilaiset juurensa ja sen, millaista on kasvaa kahdessa eri kulttuurissa. Elisa juontaa Planin uutta podcastia, jonka ensimmäinen jakso ilmestyy naistenpäivänä 8.3.
Ex-jalkapalloilija Linda Sällström puolustaa tyttöjen oikeuksia.
Artikkelit, 27.2.2026

Linda Sällström: ”Tahdon, että tytöt voivat päättää omasta elämästään”

Jalkapalloilija Linda Sällström on tehnyt koko elämänsä töitä tasa-arvon edistämiseksi. Hän toivoo, että kaikki tytöt voisivat kouluttautua ja vaikuttaa omaan tulevaisuuteensa. Linda haluaa käyttää ääntään oikeudenmukaisemman maailman eteen, ja siksi hänelle oli helppo päätös yhdistää voimansa Planin kanssa.