Alla näet hakuasi vastaavat sisällöt. Mikäli et löytänyt etsimääsi, tutustu usein kysyttyihin kysymyksiin tai ota yhteyttä.

Alla näet hakuasi vastaavat sisällöt. Mikäli et löytänyt etsimääsi, tutustu usein kysyttyihin kysymyksiin tai ota yhteyttä.
Artikkelit, 16.10.2018
Olemme mukana ilmastomarssilla 20.10. Liity joukkoomme vaatimaan toimia päästöjen vähentämiseksi ja kehittyvien maiden ihmisten tukemiseksi. Nyt on pakko toimia!
– Olen oppinut paljon ilmastonmuutoksesta koulussa ja kertonut asioista myös vanhemmilleni. Minusta kuitenkin tuntuu, että he eivät ole tehneet asialle mitään, kertoo Planin Thaimaassa haastattelema viidesluokkalainen tyttö.
Nuorisobarometrin ennakkotietojen mukaan suomalaisnuorten huoli ilmastonmuutoksesta on kasvanut kymmenessä vuodessa huimasti. Lähes 70 prosenttia nuorista kertoo kokevansa erittäin tai melko paljon epävarmuutta ja turvattomuutta ilmastonmuutoksen takia. Myös Planin suomalaiset nuoret vapaaehtoiset ovat entistä kiinnostuneempia ilmastonmuutoksesta.
Niin kauan kuin lapset ja nuoret maailmalla ja Suomessa kokevat, ettei heitä kuunnella ja heidän ilmastohuoleensa ei vastata, me aikuiset olemme epäonnistuneet.
Viime viikolla julkaistu kansainvälisen ilmastopaneelin raportti kertoo, että ilmastonmuutoksen hillitseminen 1,5 asteeseen tarkoittaa, että arviolta 100 miljoonaa ihmistä välttyisi veden puutteelta, merenpinnan nousu hidastuisi ja miljoonien rannikkoseuduilla asuvien ihmisten kodit säästyisivät. Jokainen puolen asteen nousu heikentää satoja ja ruokaturvaa.
Jo tähän mennessä tapahtunut ilmaston lämpeneminen vaikuttaa kehittyvissä maissa asuviin tyttöihin. Kuivuuden myötä kotitalousveden hankkimiseen menee enemmän aikaa, ja puhtaan veden puute vaikeuttaa esimerkiksi kuukautishygieniasta huolehtimista. Lisääntyvien luonnonkatastrofien keskellä tyttöjen asema heikkenee helposti entisestään, turvattomuus lisääntyy ja koulutie katkeaa.
Meillä on tietoa ilmastonmuutoksesta. Se tieto antaa kaikki syyt hillitä ilmastonmuutosta ja tukea kehittyviä maita ilmastonmuutoksen aiheuttamissa haasteissa. Jos haluamme luoda tasa-arvoista maailmaa ja parempaa tulevaisuutta myös kehittyvien maiden tytöille, on se huomattavasti helpompaa vakaassa ja hyvän elämän edellytyksiä tarjoavassa maailmassa, kuin ilmastokriisin runtelemissa yhteiskunnissa.
Varakkaat teollisuusmaat, Suomi mukaan luettuna, ovat tuottaneet suurimman osan päästöistä ja siten pääsyy ilmaston lämpenemiseen. Yhden intialaisen päästöt ovat 1,9 tonnia siinä missä me suomalaiset kannamme 9,3 tonnin päästötaakkaa. Nykytiedon valossa kestävä taso päästöillemme olisi 3 tonnia kutakin suomalaista kohti. Suomen valinnoilla ja teoilla on merkitystä. On myös oikeudenmukaista, että pyrimme kaikin keinoin vähentämään päästöjämme.
Ilmastoraportin viesti ei missään tapauksessa ole toivoton. Meillä on tarvittava tieto, teknologia ja varat hillitä ilmaston lämpeneminen 1,5 asteeseen. Nyt tarvitsemme poliittisia päätöksiä ja johtajuutta päättäjiltä. Tarvitsemme vaikuttavampaa ilmastopolitiikkaa, joka huomioi sosiaalisen oikeudenmukaisuuden ja tasa-arvon.
Tule mukaan ilmastomarssille 20.10.! Yhdessä näytämme suomalaisille päättäjille, että tahdomme heidän tekevän päätöksiä, joilla turvaamme elinkelpoisen ja turvallisen maapallon lapsillemme. Tapahtuman järjestävät ympäristö- ja kehitysjärjestöt. Kokoonnumme lauantaina 20.10. klo. 14.30 Senaatintorilla. Kulkue kohti eduskuntataloa starttaa klo. 15.00. Lisätietoja ilmastomarssista Facebook-tapahtumasta.
Löydät Planin porukan Senaatintorilta, torin keskellä olevan Aleksanteri II:n patsaan kupeesta, Helsingin yliopiston ja Unioninkadun puolelta klo 14.30–15.00. Tunnistat meidät Plan-liiveistä ja kylteistä. Halutessasi saat meiltä Planin logolla varustetut liivit.
Tällä hetkellä sadat miljoonat lapset elävät keskellä konflikteja ja kriisejä. Lapset tarvitsevat kipeästi apua. Lahjoita Planin hätäapurahastoon ja autat lapsia siellä, missä hätä on suurin.
Lahjoita hätäapuunTyttösponssi-lahjoittajana olet Planin kuukausilahjoittaja ja tyttöjen liittolainen. Tuellasi edistät tyttöjen koulutusta sekä torjut lapsiavioliittoja, liian varhaisia raskauksia ja tyttöjen sukuelinten silpomista.
Tule mukaanTavoitteenamme on maailma, jossa kaikkien lasten oikeudet ja tasa-arvo toteutuvat. Edistä oikeudenmukaista maailmaa kanssamme vapaaehtoisena.
Ryhdy vapaaehtoiseksi