Gazan siviilien ahdinko syvenee päivä päivältä. Plan tuomitsee apua hakevien tappamisen ja suunnitelmat uudesta evakuointileiristä Gazassa.
Israelin armeija on surmannut viikonlopun aikana kymmeniä ruoka-apua hakeneita ihmisiä, Gazan terveysministeriö ja väestönsuojeluvirasto kertovat.
Gazan viranomaisten mukaan avunjakelupisteiden läheisyydessä on kuollut ihmisiä lähes päivittäin toukokuusta asti, jolloin Yhdysvaltojen ja Israelin tukema yksityinen GHF-säätiö aloitti ruokajakelut. Sitä ennen Israel esti kuukausien ajan kaiken avun pääsyn Gazaan.
YK:n mukaan viime viikkojen aikana lähes 900 nälkäistä ja epätoivoista ihmistä on tapettu heidän etsiessään ruokaa.
”Israelin hallitus on militarisoinut avun Gazassa. Lähes 900 nälkää kärsivää palestiinalaista, mukaan lukien monia lapsia, on tapettu, kun he ovat vaarantaneet henkensä ja etsineet ruokaa perheelleen. Tämä on moraalinen tahra ihmiskunnalle. Gazan humanitaarisen säätiön (GHF) jakelujärjestelmä on kuolemanloukku ja osoitus siitä, ettei Israelin armeija kykene tarjoamaan humanitaarista ratkaisua”, sanoo Plan Internationalin globaalin humanitaarisen avun johtaja Unni Krishnan.
Gazan siviilien ahdinko kasvaa päivä päivältä. Maailman ruokaohjelman WFP:n mukaan aliravitsemus pahenee ja 90 000 naista ja lasta tarvitsee kiireellisesti hoitoa. Lähes kolmasosa Gazan asukkaista joutuu olemaan useita päiviä syömättä.
Plan torjuu suunnitelmat uudesta leiristä – ”Ei mitään tekemistä humanitaarisen projektin kanssa”
Viime viikolla kerrottiin myös Israelin suunnitelmista perustaa ”humanitaariseksi kaupungiksi” kuvailtu alue palestiinalaisille. Plan vastustaa jyrkästi suunnitelmia ja varoittaa, ettei suunnitelmalla ole mitään tekemistä humanitaarisen projektin kanssa.
”Olemme syvästi huolissamme Israelin puolustusministerin Israel Katzin ilmoituksesta, jonka mukaan Israelin armeija valmistautuu siirtämään 600 000 palestiinalaista väkisin Rafahin kaupungin raunioille rakennettavaan leiriin, joka on käytännössä joukkopidätysleiri”, sanoo Unni Krishnan.
”Torjumme Israelin hallituksen suunnitelmat [väestön] siirroista kokonaisuudessaan. Se on epäinhimillinen ja laiton, eikä missään nimessä humanitaarinen. Tämä ehdotus ei ole vastaus tuhoon, jota Gaza on kokenut 21:n viime kuukauden aikana.”
”Väestön pakkosiirto on kansainvälisen humanitaarisen oikeuden mukaan laitonta ja voi olla etnistä puhdistusta.”
Krishnan kehottaa maailman johtajia käyttämään kaikki mahdolliset keinot estääkseen Israelin suunnitelman toteuttamisen ja muistuttaa, että myös YK on hylännyt sen.
”Vaadimme välitöntä ja pysyvää tulitaukoa, humanitaarisen avun sallimista ja valtioita lopettamaan kaikki asekuljetukset. YK:n ja sen kumppaneiden on saatava toimia esteettä Gazassa, sillä ne ovat ainoat tunnustetut ja humanitaarisia periaatteita noudattavat järjestöt, jotka pystyvät varmistamaan avun tehokkaan toimittamisen.”
Plan International ja sen Gazassa toimivat kumppanit ovat välittömässä valmiudessa tarjoamaan apua ja psykososiaalista tukea.
”Tarvitsemme tulitauon, emme pidätyskeskusta.”