Alla näet hakuasi vastaavat sisällöt. Mikäli et löytänyt etsimääsi, tutustu usein kysyttyihin kysymyksiin tai ota yhteyttä.

Alla näet hakuasi vastaavat sisällöt. Mikäli et löytänyt etsimääsi, tutustu usein kysyttyihin kysymyksiin tai ota yhteyttä.
Blogit, 8.12.2023
Dubaissa järjestettävä YK:n ilmastohuippukokous alkoi historiallisella päätöksellä hyväksyä uuden ilmastorahaston käyttöönotto. Paljon on kuitenkin vielä tehtävää, jotta ilmasto-oikeudenmukaisuus toteutuu.
YK:n tuore raportti osoittaa, ettemme ole saavuttamassa Pariisin ilmastosopimuksen tavoitetta rajata maapallon lämpeneminen 1,5 asteeseen. Sen sijaan olemme matkalla kohti yli 3 asteen lämpötilan nousua, jota YK:n pääsihteeri Antonio Guterres kuvasi ”helvetilliseksi.”
Nämä huolestuttavat uutiset tulivat ennen Dubaissa järjestettävää YK:n ilmastokokousta (COP28), jossa on meneillään maailmanlaajuinen tilannekatsaus. Se tarkoittaa sitä, että ensimmäistä kertaa valtiot tarkastelevat, kuinka paljon ne ovat jäljessä Pariisin sopimuksen täytäntöönpanosta päästöjen vähentämisessä, varautumisessa ja ilmastotoimiin tarvittavan rahoituksen turvaamisessa. On erittäin tärkeää, että katsaus johtaa uusiin sitoumuksiin ja inventaarion tarjoama laskennallinen tieteellinen perusta otetaan vakavasti.
On kuitenkin selvää, että ilmastonmuutos on jo aiheuttanut merkittävää haittaa ja aiheuttaa sitä edelleen. Tämä on keskeinen oikeudenmukaisuuteen ja ihmisoikeuksiin liittyvä kysymys. Ilmastonmuutokseen aiheuttamat vahingot ja menetykset tuottavat paljon kärsimystä erityisesti maissa, jotka ovat vähiten vaikuttaneet päästöihin ja joilla ei useinkaan ole tarvittavia taloudellisia valmiuksia vahinkojen korvaamiseen. Nuorille aiheutuu vahinkoa, tytöille aiheutuu vahinkoa – ja heidän oikeuksiaan loukataan.
Planin suomalais-ugandalaisen vaikuttajaryhmän nuoret ovat tänä vuonna keskittyneet nostamaan esiin juuri näitä seurauksia. Ilmastokriisistä huolestuneista nuorista koostuva ryhmä on kerännyt asiantuntemusta etäkeskustelujen ja lukupiirin avulla sekä dokumentoinut ilmastokriisin vaikutuksia itseensä ja yhteisöihinsä.
Kysymys vahingoista ja menetyksistä esiteltiin ensimmäisen kerran 30 vuotta sitten, mutta se ei saanut tarvittavaa huomiota eikä päässyt ilmastonmuutosta koskevaan YK:n puitesopimukseen (UNFCCC). Aktivistit eivät kuitenkaan antaneet periksi, ja viime vuosien äärimmäiset sääilmiöt eri puolilla maailmaa tukivat sen kiireellisyyttä. Myös hallitustenvälisen ilmastopaneelin IPCC:n tutkimustuloksissa varoitettiin, että ”ilmaston yhä lämmetessä sopeutumisen rajat tulevat vastaan, ja haavoittuviin väestöryhmiin voimakkaasti keskittyviä vahinkoja ja menetyksiä on yhä vaikeampi välttää”.
Vahingot ja menetykset olivat viime vuonna ensimmäistä kertaa YK:n vuotuisen ilmastohuippukokouksen esityslistalla. Kokous päättyi käänteentekevään päätökseen niiden korvaamiseksi tarkoitetun rahoitusmekanismin perustamisesta.
Nyt käynnissä olevan ilmastokokouksen ensimmäisenä päivänä edustajat hyväksyivät rahaston perustamista koskevan tekstiluonnoksen. Luonnoksen laati kovalla työllä edellisessä kokouksessa perustettu siirtymäkomitea. Vaikein kysymys oli, kuka hallinnoisi rahastoa. Kehittyneiden maiden osapuolet halusivat Maailmanpankin, kun taas kehittyvien maiden edustajat halusivat, että rahastoa hallinnoitaisiin UNFCCC:n alaisuudessa. Maailmanpankki hyväksyttiin tietyin ehdoin.
Entä millainen rahaston tulisi olla? Ilmastoryhmämme nuoret laativat ennen kokousta omat suosituksensa rahastolle:
Ilmastoryhmämme nuoret seuraavat tiiviisti kokousta, osa heistä jopa paikan päällä. Odotamme neuvottelijoiden pitävän mielessä ilmasto-oikeudenmukaisuuden. Kokouksessa on myös luotava vahvat raamit fossiilisten polttoaineiden asteittaiseen poistamiseen, jotta vahinkojen ja menetysten rahastolle on tulevaisuudessa vähemmän tarvetta.
Tällä hetkellä sadat miljoonat lapset elävät keskellä konflikteja ja kriisejä. Lapset tarvitsevat kipeästi apua. Lahjoita Planin hätäapurahastoon ja autat lapsia siellä, missä hätä on suurin
Lahjoita hätäapuunTyttösponssi-lahjoittajana olet Planin kuukausilahjoittaja ja tyttöjen liittolainen. Tuellasi edistät tyttöjen koulutusta sekä torjut lapsiavioliittoja, liian varhaisia raskauksia ja tyttöjen sukuelinten silpomista.
Tule mukaanTavoitteenamme on maailma, jossa kaikkien lasten oikeudet ja tasa-arvo toteutuvat. Edistä oikeudenmukaista maailmaa kanssamme vapaaehtoisena.
Ryhdy vapaaehtoiseksi