Alla näet hakuasi vastaavat sisällöt. Mikäli et löytänyt etsimääsi, tutustu usein kysyttyihin kysymyksiin tai ota yhteyttä.

Alla näet hakuasi vastaavat sisällöt. Mikäli et löytänyt etsimääsi, tutustu usein kysyttyihin kysymyksiin tai ota yhteyttä.
Artikkelit, 23.8.2018
Kansainvälistä Lapsen oikeuksien päivää vietetään ympäri maailman 20.11. Tänä vuonna lapsen oikeuksia juhlitaan ensi kertaa peräti viikon ajan.
Lapsi- ja nuorisojärjestöt, lapsiasiavaltuutetun toimisto sekä seurakuntien ja valtion toimijat haastavat kaikki Suomen alakoulut mukaan viettämään Suomen ensimmäistä Lapsen oikeuksien viikkoa 19.–23.11.2018.
Lapsen oikeuksien viikko on kouluille suunnattu toiminnallinen teemaviikko, jonka tavoitteena on edistää lapsen oikeuksien tunnettuutta oppilaiden, opettajien ja kouluhenkilökunnan keskuudessa yhteisen tekemisen kautta.
Viikon teema on osallisuus.
– Lapsen oikeuksien viikolla koulut pääsevät yhteisen tekemisen kautta edistämään lasten oikeuksien tunnettuutta ja osallisuutta koulun arjessa. Osallisuus ulottuu yksilön mielipiteen ilmaisusta aktiiviseen maailmankansalaisuuteen, ja se on erittäin tärkeää lasten ja nuorten hyvinvoinnille. Lapsen oikeuksien viikko tarjoaakin oivan mahdollisuuden näiden teemojen käsittelemiseen, sanoo globaalikasvatuksen ohjelmapäällikkömme Santeri Suvanto.
Lapsen kuulemiseen velvoittaa niin Lapsen oikeuksien sopimus, perustuslaki kuin opetussuunnitelman perusteetkin. Kun lapset saavat itse osallistua koulumaailmaa koskeviin päätöksiin ja heidän mielipiteitään kuunnellaan, he myös viihtyvät koulussa paremmin. Myös koulun ilmapiiri paranee, ja koko koulu pystyy yhdessä tekemään parempia päätöksiä.
Osallisuus ei tarkoita kuitenkaan sitä, että lapset saavat päättää kaikesta. Lapsen etu ja mielipide ovat eri asioita, ja lopullisen päätöksen tekee aina aikuinen.
Koulut voivat osallistua viikkoon usealla eri tavalla: yhden oppitunnin, yhden koulupäivän tai vaikka koko viikon ajan. Koulut saavat valmiita tuntisuunnitelmia, toiminnallisia tehtäviä sekä oppimateriaaleja ja vinkkejä siitä mitä osallisuus tarkoittaa ja kuinka sitä voi koulumaailmassa edistää.
Tehtävien ja materiaalien valmistukseen on osallistunut joukko opettajia eri puolelta Suomea sekä lapsia Tampereen lasten parlamentista.
Tutustu Lapsen oikeuksien viikkoon ja ilmoittaudu mukaan osoitteessa: www.lapsenoikeuksienviikko.fi
Sivuston karttasovellukseen tulee näkyviin kaikki mukana olevat koulut sitä mukaan, kun ne ilmoittautuvat mukaan.
Ps. Muistathan myös nostaa koulun lipun salkoon Lapsen oikeuksien päivän kunniaksi 20. marraskuuta.
Lapsen oikeuksien viikon järjestää Kansallinen lapsen oikeuksien viestintäverkosto. Verkostossa ovat mukana lapsiasiavaltuutetun toimisto, Suomen UNICEF ry, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Pelastakaa Lapset, World Vision, Liikkuva koulu -ohjelma, Nuori kirkko ry, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, Yhden Vanhemman Perheiden liitto, Plan International Suomi, Parasta Lapsille, Pienperheyhdistys, Helsinki Missio, Opetushallitus, Lastenkulttuurikeskusten liitto, Ensi- ja turvakotien liitto, Marttaliitto ry, Lastenneurologian hoitajat ry, SOS-Lapsikylä, Vanhempainliitto, Suomen Nuorisoseurat ry, Väestöliitto. Verkostoa koordinoi Lastensuojelun Keskusliitto.
Tänä naistenpäivänä ja tasa-arvon päivänä tytöt tahtovat vain yhtä asiaa: oikeuksiensa toteutumista. Toimimme yhdessä, jotta tyttöjen tahto ei jää maailmanlaajuisen tasa-arvon takapakin jalkoihin. Nyt jos koskaan tyttöjen oikeudet tarvitsevat puolustajia.
Tule mukaanTyttösponssi-lahjoittajana olet Planin kuukausilahjoittaja ja tyttöjen liittolainen. Tuellasi edistät tyttöjen koulutusta sekä torjut lapsiavioliittoja, liian varhaisia raskauksia ja tyttöjen sukuelinten silpomista.
Tule mukaanTavoitteenamme on maailma, jossa kaikkien lasten oikeudet ja tasa-arvo toteutuvat. Edistä oikeudenmukaista maailmaa kanssamme vapaaehtoisena.
Ryhdy vapaaehtoiseksi